Когато стартирате бизнес, един от най-често срещаните въпроси е този около намирането на съосновател.
Обичайният сценарий, с който се сблъскваме, е когато изпълнителен директор, бизнес или търговски основател търси да намери технологичен съосновател, който да разработи продукта. Така че, нека разгледаме тази ситуация и да разберем предизвикателството на всеки стартъп, като потърсим начини за намиране на това лице – съосновател. Най-важното е да направите правилна преценка дали можете да бъдете соло основател и дали може да се справите с тази задача.
Първо, отговорете си на въпроса: Имате ли нужда от съосновател?
По-рядко ще видите техничар (компютърен специалист, ай-ти), който се опитва да намери съосновател на бизнеса. Когато технологичният човек има идея за продукт или бизнес, той го създава, представя го на други хора, споделя го със своите приятели, които му помагат да го популяризира. И ако продуктът е добър, той получава развитие и растеж. Разбира се, не е толкова просто, но смисълът е в това, че способността да се изгради продукт, без да се харчат пари, предоставя възможност лесно да се пробва идеята. Най-честата борба в бизнеса, който се ръководи от техничар, са продажбите и дистрибуцията. Ако се съсредоточите само върху продукта или върху технологията, но не можете да намерите добър мащаб и начин да го представите пред хората, нещата няма да сработят добре. И все пак, в днешния технологичен свят е по-лесно да наемете маркетинг експерти и хора, които да продават, отколкото да наемете компютърни разработчици, от които има нужда Вашият бизнес.
От друга страна, нетехнологичният човек (който няма нужните технически и компютърни умения) може да има продуктова концепция в съзнанието си, но ако не може да я създаде, тогава идеята е почти безполезна. Всъщност, на практика можем да намерим много основатели, които плащат на технологична агенция, за да разработи техния продукт. Този подход също е погрешен. Агенцията ще следва и ще изпълнява насоките на клиента, но вероятно крайният продукт ще трябва драстично да се промени от първоначално замисления. Когато всяка една от тези промени изисква нов договор или допълнителни (платени) часове от тази агенция, тогава има вероятност да похарчите много пари за кратко време.
Друг
неправилен подход е просто да „наемете разработчик“, особено ако този човек е в
чужбина. За пореден път се сблъскваме с това, че разработчикът ще следва указанията на
своя работодател, и стигаме до
това, че бизнесмените често пъти не се справят добре с управлението на продуктите.
Това може да
прозвучи грубо, но ако нямате технологичен опит, вероятно не знаете какво
прави един продукт страхотен. Така че вие сте длъжни
да имате в екипа този експерт, който да носи идеи, а не само да изпълнява
заповеди. Дори и вашият продукт да е добър, първите му няколко версии вероятно няма да бъдат успешни. Вероятно не
можете да си позволите да плащате за тези варианти на някоя агенция, така че трябва да го направите в домашни
условия, със съоснователите, които са ангажирани с бизнеса по такъв начин, както сте и Вие. В крайна сметка – всеки стартъп е състезание срещу
времето и с времето, което
означава пари. Можете да променяте подхода си за визията на продукта, плановете
за разрастване,
както и хората, до които искате да достигне вашият продукт, стига да
имате пари в банката. Колкото повече опити може да направи една стартираща компания, толкова
по-голям е шансът й за успех.
Въз основа на това можем да направим заключение, че имаме нужда от съосновател.
Нека да разгледаме идеалното трио от съоснователи.
Вярваме, че идеалното трио се базира на цитата от 2012 г. от Рей Инамото, главен креативен директор на AKQA: „За да управлявате ефективен екип, са ви нужни само трима души: Hipster / Хипстър (човекът с визия), Hacker / Хакер (човекът с технологични умения) и Hustler / Хъстлър (човекът, който може да продава)“.
Хипстърът обикновено идва в екипа като дизайнер или творчески гений и той ще се увери, че крайният Ви продукт е по-добър от всичко останало, което съществува до момента.
Хакерът трябва да има капацитета да изгради продукта и да го мащабира, така че милиони хора да могат да го използват, без да се срине.
И накрая Хъстлърът – доста неразбран член на екипа. Той или тя отговаря за продажбата на визията на компанията на инвеститорите и за продажбата на продукта на клиентите.
Практикарта показва, че триото Hipster/Hacker/Hustler наистина работи! Три глави са по-добри от две. Също така три е нечетно число и това е по-добре, когато трябва да се вземат решения за вашата компания. И най-важното – тези трима съоснователи трябва да фокусират цялото си време и умения за създаване и налагане на техния продукт.
И така, тримата трябва да можете да решите въпросите, свързани с продукта, с цикъла на продажбите, с маркетинга и всяко друго голямо бизнес предизвикателство, с което може да се сблъскате, преди бизнесът ви да е станал достатъчно интересен за инвеститора. Има вероятност да работите с ниски заплати до този момент и е малко вероятно да успеете да убедите някой друг да се присъедини към вас на такъв етап. Наистина трябва да можете да решите всичко, от което се нуждае бизнесът ви, само с вашите собствени усилия.
Има стартъпи с четирима или повече съоснователи, което може да се превърне в проблем с паричния поток, когато една компания, стартираща първата си версия, трябва да осигурява заплати на четирима или повече основатели.
И така, как успявате да запазите единството между основателите и партньорите си в името на общата цел – успеха на компанията?
Партноьорството на съоснователи е почти като брака, само че без забавната част. Трябва да се виждате всеки ден, трябва да вземате трудни решения (много от тях свързани с пари) и ще бъдете заедно за години напред… ако не завинаги. Ще спорите, ще се карате и след това ще трябва да се виждате отново на следващия ден. Но съоснователят също ще бъде там, за да ви подкрепи, да сподели тежестта на изграждането на бизнеса, да поеме, когато имате нужда от почивка … така е, да – също като в брака!
Най-добрият начин да започнете е да тествате съвместната си работа, без пълната ангажираност на брака. Ако вече познавате някого, с когото сте работили, тогава това определено би трябвало да е вашият първи избор. Ако не познавате никого, опитайте се да се поставите в позиция, в която можете да споделите проект с потенциалния си съосновател. Консултантски проект например. Най-критичната част от тези тестове за запознанства е съгласуването на условията по договора за съвместна работа. На кого му трябва да подписва документи, ако нещата се движат гладко? Е, това е най-добрият момент да се споразумеете за нещата. Когато някой член на екипа не е свършил никаква работа от седмици и всички останали са афектирани… тогова определено не е моментът за договаряне на условия по договора.
Много от компаниите на ниво идея, които срещаме, нямат технологичен съосновател и изводът от това може да бъде следният: Да убедиш един компютърен разработчик, който работи на висока заплата, да напусне работа и да дойде да работи за вашата компания, може да се окаже много трудно. Да докажеш, че можеш да убедиш този човек да напусне ежедневната си работа, е първото истинско утвърждаване на Вашия бизнес! Искате да наемете някого, който вярва в компанията и е готов да поеме риска, а не някого, когото сте привлекли, защото сте му дали по-висока заплата. Ако нямате никого във вашата мрежа от контакти, тогава работете върху разрастването на мрежата си! Посещавайте събития за стартъпи, хакатони, но определено не и конференции. Мислете за това като за среща с гадже – излезте, изпийте по питие, опипайте почвата, преди да се ангажирате напълно. Човекът, с когото ще работите, трябва да има нагласата, която търсите вие, и професионалните качества, които изсиква вашият бизнес.
Ако не сте в състояние да убедите никого да се присъедини към вас … направете крачка назад и преразгледайте дали бизнес предложението Ви може да бъде по-добро.